Права, релігія та діти. Довкола яких тем точаться онлайн-дискусії про ЛГБТ+ в Україні

Аналіз коментарів українських користувачів facebook щодо ЛГБТ+
Коротко
Ми проаналізували коментарі та пости українського сегменту facebook щодо ставлення до ЛГБТ+ людей за допомогою штучного інтелекту.


1. Нейтральна тональність коментарів має найбільшу частку - 46%.
2. Кожен п'ятий коментар (21%) - висловлення підтримки ЛГБТ+ спільноті.
3. Найчастіші негативні коментарі - транслювання стереотипів без закликів до насильства.
4. Права - найпопулярніша тема в коментарях, як з боку тих, хто підтримує права ЛГБТ+, так і опонентів.
ЛГБТ+
Абревіатура: лесбійки, геї, бісексуальні, трансгендерні люди та інші.
Як ми рахували
Збір та аналіз інформації провела компанія Artellence на замовлення громадської організації "Інсайт".

В аналіз увійшли пости й коментарі під ними українського сегмента фейсбук-сторінок і акаунтів з 10+ тис. підписників за період з березня 2020 по травень 2021.

Серед дописів, які аналізувалися, було виділено майже 4.9 тис. цільових з 85.8 тис. коментарів від жителів України до них.

Аналіз здійснювався на основі 11.9 тис. коментарів - це коментарі українських користувачок та користувачів
, які були виділені за ключовими словами.

Ми попросили проаналізувати їхню тональність, аби зрозуміти настрої українського сегменту фейсбук:

  • до позитивних/негативних коментарів аналітики відносили ті, які висловлюють однозначну позицію людини;
  • коментарі, які не демонструють однозначного настрою, вони відносили до нейтральних.

Автоматична розмітка коментарів за допомогою алгоритмів допускає похибку до 20%.

Також алгоритм сегментував коментарі за темами, довкола яких точиться дискусія щодо ЛГБТ+, аби дізнатися найуживаніші аргументи як "за", так і "проти". В результаті, вдалося виявити основні три вектори обговорення: права, релігія та діти. Втім, понад половину коментарів не було віднесено до будь-якої теми, адже часто в онлайн-розмовах окремі коментарі не мають чіткої закінченої думки.

«За», «проти»
та «утрималися»

Як українці виражають своє ставлення до ЛГБТ+
Серед загальної кількості коментарів в українському сегменті, більшість була віднесена до "нейтральних", тобто в дискусії люди не виражали явну підтримку ЛГБТ+ спільноті чи навпаки - не транслювали стереотипи щодо неї. Всього алгоритм визначив 46% нейтральних коментарів.

Підтримку ЛГБТ+ спільноті висловлювали приблизно у кожному п'ятому коментарі (21%)
Негативні коментарі були сегментовані алгоритмами за тональністю мови ворожнечі - від незгоди до демонізації та закликів до насильства.
Шкала інтенсивності негативних коментарів
Незгода
Опис: незгода на рівні ідей чи вірувань, підтримка стереотипів.
Приклади: помилкові, антинаукові твердження, вираження недовіри, намагання змінити чи вплинути на чиюсь точку зору.
Негативні дії, пов'язані з групою
Опис: риторика щодо групи людей негативна, але не містить у собі закликів до насильства.
Приклади: обурення, погане ставлення, іншування.
Образи, негативні характеристики
Опис: риторика містить образи та негативні характеристики щодо групи людей.
Приклади: "злодії", "хворі", "агресори".
Демонізація та дегуманізація
Опис: риторика містить розділення на характеристики "справжніх людей" та "недолюдей".
Приклади: "мавпи", "щури", "демони", "рак", "монстри".
Насильство
Опис: риторика містить заклики до фізичного насильства або метафори щодо насильства чи смерті.
Приклади: побиття, зґвалтування, тортури.
Смерть
Опис: заклики до вбивства групи людей.
Приклади: страта, смерть, знищення.
Аналіз був зроблений методом уґрунтованої теорії. Аналізувалися коментарі користувачів, з яких виділялися ключові теми, що потім були об'єднані у концепти.
Тональність коментарів
Хоча відсоток негативних коментарів досить великий - 33%, значна їхня частка - висловлювання незгоди. В цю категорію також підпадають коментарі, які підтримують стереотипи та заперечують факти.

Серед усіх негативних коментарів, упереджене ставлення до ЛГБТ+ становить близько 80%. В 10% негативу присутні образи.

Погрози прямим насильством та смертю у фейсбук-коментарях з'являються досить рідко.
Розподіл негативних
коментарів за тональністю
Трансляція стереотипів, використання ненормативної лексики та ярликів щодо ЛГБТ+ спільноти в цілому стає підґрунтям для більш агресивної мови ворожнечі, створюючи рамку "ми проти них". У результаті цього значна кількість висловлювань, які можна віднести до "м'якої" мови ворожнечі, створює сприятливе середовище для злочинів на ґрунті ненависті.

Отже, те, що ми називаємо "побутовою гомофобією", функціонує на рівні стереотипів у переважної частини населення. Такі стереотипи швидко переходять в упередження та стигматизацію всієї соціальної групи ЛГБТ+. Вже тут ми часто стикаємось з проявами дискримінації.

Остання стадія цього ланцюга - насильство щодо ЛГБТ+, вмотивоване ненавистю. Тут важливо те, що ця ненависть виникає саме через належність людини до ЛГБТ+ і її б не було, якби людина не належала до спільноти. Люди чи групи людей, що нападають на ЛГБТ+, є упередженими саме на ґрунті гомофобії чи трансфобії й чинять насильство тільки тому, що людина є геєм, лесбійкою, бісексуальною чи трансгендерною.
Наведемо кілька прикладів різних категорій коментарів (авторську орфографію та пунктуацію збережено) ↓
Нейтральні
"
О, в нас був такий учень. Дуже гарна традиційна сім'я. Правильне виховання. Повісився, бо батьки б його засуджували за орієнтацію. Сумна історія. Я добріших людей за нього зустрічав раз-два
Нейтральні
"
О пожарах и том, как помочь погорельцам, мы пишем. Пишем о детях с оккупированных территорий, которые хотят поступать в украинские вузы. Пишем о людях, которые застряли на блокпостах. И вот пишем об ЛГБТ-активистах. Мы считаем важным писать о разных людях на востоке, которые борются за свои права и которым нужна помощь
Незгода
"
Гомосексуалізм -- це не нормально та не природно, не пишіть брехню. Я розумію, що є квоти щодо лгбт, але "тулити" відверту лобуду не варто
Незгода
"
Дома нехай що хотять то і роблять.Але для чого та пропаганда?.З давніх часів це рахувалося гріхом і збоченням..Це не від природи,навіть серед тварин-якщо трапляється,то дуже рідко.Ідеологія ЛГБТ руйнує і потурає такі цінності як родина,дитина,мати..Бо не може бути 2 мами чи 2 тата!!!
Незгода
"
Геи это когда визажисты, а не дворники
Демонізація
"
ЛГБТ не удовлетворяет равноправие, им нужно господство, контроль... сатанинская секта
Демонізація
"
Як показують сучасні події, коли дегенерати отримують багато прав та свобод то в нормальних людей їх стає обмель
Підтримка
"
ЛГБТ-особи такі ж нормальні, як і ви, і я. Вони присутні в телевізорі, ви бачите їх в серіалах та кіно, бо вони є в суспільстві. І вони мають право бути представлені в публічному та медійному просторі

Найбільш коментована новина минулого року — райдужний прапор біля Батьківщини-матері у Києві
Кількість постів про новини не завжди корелюється кількістю реакцій користувачок та користувачів. Так у 2020 році найбільший спалах дискусій у коментарях українського сегменту Фейсбук викликала інформація про райдужний прапор біля Батьківщини-матері.

У 2021 році найбільшу кількість дописів отримала тема Міжнародного дня протидії гомофобії та трансфобії, який відбувся 17 травня. Втім реакцій від українських коментаторок та коментаторів вона отримала значно менше.

Це наочний приклад підвищення реакції на конкретні події. Тобто тема боротьби з ЛГБТ+ фобіями, не дає такого сплеску, як, до прикладу, акція з веселковим прапором та Батьківщиною-матір'ю. Чому?

На нашу думку, так відбувається тому, що 17 травня та пов'язані із ним події не зачіпають інших, болючих тем для суспільства, у якому є розбрат та сильний емоційний поділ між коментуючими.

Випадок із ЛГБТ-прапором біля столичної скульптури демонструє нам інтерсекційний перетин ряду "вибухових тем", де ЛГБТ+ тема була поєднана із болючою для широкого загалу темою історичної пам'яті, яка й без того викликає сильні емоційні реакції та жорсткий поділ коментуючих.

Кейс із прапором показав нам, як такий перетин може посприяти підвищенню уваги до ЛГБТ+ в цілому та дати потужний поштовх до обговорення проблем ЛГБТ+ спільноти.
Кількість постів та коментарів
Для графіки використовувалися коментарі від українських акаунтів. У неї не включені ті, хто не є жителями України, чиї профілі погано заповнені, боти/тролі. Сплески коментарів зазвичай викликані репостами акаунтів з РФ.
Тональність коментарів

Порівняння двох інформаційних приводів:
1 Веселковий прапор біля Батьківщини-матері (587 коментарів)
2 Міжнародний день боротьби з гомофобією (287 коментарів).

До бази аналізу увійшли коментарі тільки від українських користувачок та користувачів.

Три теми, навколо яких точиться найбільше дискусій в українській фейсбук-спільноті

Алгоритм сегментував коментарі за темами, тобто - за тими аргументами та стереотипами, довкола яких розгортаються дискусії.

Значну частину коментарів не було віднесено до жодної тематики, адже окремі висловлювання в онлайн-розмовах часто не мають закінченої думки, несуть виключно емоцію і не містять будь-яких логічних посилів. Втім, ми можемо відокремити та поглянути на найпопулярніші вектори обговорень в контексті ЛГБТ+.

Понад 2 тис. коментарів стосувалися обговорення прав ЛГБТ+ спільноти. Сюди входять коментарі як підтримки, так й нейтральні та негативні. Наступні дві теми дискусій, які мають приблизно рівні результати - діти та релігія.
Коментарі за темами
Права
Негативні коментарі здебільшого містять слово "права" у контексті заперечення існування порушень прав ЛГБТ+ та й взагалі будь-яких проблем з правами у ЛГБТ+ людей в Україні. Є сумніви на кшталт "яких прав їм не вистачає" чи "ЛГБТ люди вимагають собі виняткових прав".

Переважна більшість коментуючих відкидає існування прав людини для всіх і робить акцент на тому, що існують "нормальні люди", які заслуговують на ці права, та "ненормальні", що не заслуговують ніяких прав. ЛГБТ+ людей відносять до останніх.
Права.
Розподіл коментарів за тональністю
Загалом можна простежити більш негативний фон коментування, де люди сумніваються у необхідності дотримання прав людини в Україні та їх існуванні взагалі.

Вони намагаються коментувати дописи у стилі власного відсторонення від існування проблеми порушення рівноправності щодо ЛГБТ+ людей: "у гетеросексуальних людей також є проблеми", "чому знову про ЛГБТ", "що, немає важливіших справ, крім ЛГБТ", "я не проти, але якщо вони це не пропагують".
Негативні
"
Натуралы"...не ходят маршами!!! Почему "этим", надо ходить!? Зачем!? Я против, к примеру, что бы мои дети видели эти"марши"! Почему ущемляют мои права!?
Нейтральні
"
Твоя думка закінчується там де починаються права інших. Ніхто не має права порушувати законодавство України й пропагувати ненависть, навіть якщо в тебе така "думка". А з твоєю "логікою" про думку що поганого роблять люди, які подають до суду, у них же також є думка)
Підтримка
"
одностатеві шлюби заборонені, всиновлювати дітей не можуть. Відчуття громадського осуду через сексуальну орієнтацію, дискримінація в трудових питаннях по ознаці сексуальної орієнтації (і таке зустрічається), знаходження в групі ризику відносно вуличного насилля
Релігія
Тема релігії в контексті дотримання прав ЛГБТ+ людей в Україні підіймається досить часто. Тут важко чітко розділити людей по ставленню до питань ЛГБТ+, адже найчастіше вони починають обговорювати релігійні та навколорелігійні питання, які заводять дискусію в зовсім іншу площину, далеку від дотримання прав людини та їх порушень. Тема релігії є занадто емоційною, тому чітких та аргументованих точок зору у таких коментарях обмаль. Здебільшого люди фокусуються на дискусіях "гріх-не гріх".

Переважна більшість позитивних висловлювань стосується підваження релігійних догм та приписів - проблематизується сам підхід в оцінці гомосексуальності різними конфесіями та церквами, робиться акцент на важливості існування світської держави та минулих звірствах різних церков й релігійних установ стосовно ЛГБТ+ людей. Також у таких коментарях часто наголошується на тому, що релігія - це про любов, прощення та прийняття, а не про ненависть та насильство.

Негативні коментарі сфокусовані на цитування Біблії та ототожненні гомосексуальної орієнтації з гріхом.
Релігія
Розподіл коментарів за тональністю
Нейтральні коментарі переважно мають подібний негативний фон, але відрізняються від відверто негативних дещо нижчим градусом емоційного забарвлення. Є висловлювання, у яких користувачі називають гомосексуальність гріхом, але не закликають карати всіх ЛГБТ+ людей. Окремим акцентом вирізняються коментарі, що пов'язують ЛГБТ+ з "виродженням нації" та "загрозою виживанню", яка ототожнюється з гріхом.

Цікавим тут є негативне маркування таких важливих тем як секс, секс-освіта, доступ до інформації про безпечний секс, гендер, стать, гендерну рівність, ЛГБТ+ тощо. Майже все, що пишуть на ці теми у негативному контексті, пов'язують із занепадом моралі та аморальними вчинками чи аморальним способом життям. А ці прояви, у свою чергу, часто пов'язують з так званою "ЛГБТ пропагандою".

Кожен п'ятий коментар на тему релігії - позитивний (20%), нейтральних коментарів майже 40%, що значно переважає кількість тих, хто явно негативно ставиться до ЛГБТ+ у контексті релігій.
Підтримка
"
але ж гомосексіалісти народжуються такими, якими вони є. Тоді логічно припустити, що саме такими їх створив Бог. А Біблію писали люди, і ми не можемо точно знати, де конкретно ними керувало божественне натхнення, а де вони писали від себе
Нейтральні
"
у тобі християна немає точно, один гріх і ніде в біблії геї не засуджуються за сам факт буття геями, максимум з натяжкою звсуджується анальний секс. Тому раджу тобі не видавати своє божевілля за волю Божу
Негативні
"
Є один хороший священник, за одну молитву всім "мозги справить". Всіх лгбт на КАТЕХИЗАЦІЮ)
Діти
Чутлива тема, яка має найбільшу частку негативних коментарів.

Тема дітей є інтерсекційною, адже питання, які підіймаються у коментарях, стосуються здебільшого не ЛГБТ+, а суміжних тем. Люди, як правило, висловлюють своє ставлення до секс-освіти у школах, доступу до контрацепції, зміни у програмах навчальних дисциплін, антидискримінаційної експертизи підручників та загалом права дітей на доступ до інформації.

Загальний фон навколо теми дітей виглядає як "збірна солянка думок", де люди виражають свої емоції щодо цілої купи реформ в різних сферах життя: булінгу, ювенальної юстиції, секс-просвіти, насильства над дітьми в сім'ях тощо. Та коли ми бачимо негативні коментарі, стає очевидним, що всю свою фрустрацію та протест проти реформ люди "виливають" саме на ЛГБТ+ спільноту, попри те, що часто це ніяк між собою не пов'язано. Коментатори та коментаторки винуватять ЛГБТ+ в усьому, що їм здається "поганим". У таких коментарях ми бачимо патерналістське ставлення патріархального суспільства, яке намагається зберегти консервативний порядок денний, де діти, майже завжди - власність батьків, і батьки мають все вирішувати за своїх дітей.
Діти.
Розподіл коментарів за тональністю
Діти представлені, як об'єкт, що не може сам приймати рішення чи мати якісь права. ЛГБТ+ люди при цьому розглядаються, як ідеологія, яка може зруйнувати вставлений консервативний патріархальний порядок. Головна тема таких висловлювань - заборони. Заборонити пропонується будь-яку інформацію, яка відхиляється від консервативної.

Позитивні коментарі переважно розпорошені по сегменту реформаторства та модерних цінностей, де дитина вже не виступає лише об'єктом, а стає суб'єктом взаємодії і має права. Люди, що позитивно коментують тему дітей, пишуть про необхідність захисту дітей від булінгу, насильства й селхарму через антидискримінаційні норми та впровадження доступу дітей до необхідної для них інформації.

Нейтральні коментарі здебільшого повторюють попередні два сценарії. Єдине що їх відрізняє - більш помірний емоційний фон. Очевидно, що ці коментатори та коментаторки готові сприймати аргументи обох сторін і дискутувати.
Підтримка
"
Права дітей рівні не залежно від того гетеросексуальні вони чи гомосексуальні. Насилля, агресія, мова ворожнечі яка спричиняє насильство над людьми з Лгбт спільноти - це погано. А розповідати про те що гомосексульність існує , і з 100% дітей до 7 % є лгбт - це добре.
Нейтральні
"
то что вы не знаете о ЛГБТ ваших однокласников говорит лиш о 2 печальных фактах: 1. Вам не очень доверяли так как вы были не популярным ребенком с кем хотелось дружить и 2. Вы не потдерживаете крепкие отношения с вашими однокласниками по той же причине - поскольку понимаете что они не хотят видеть вас и общаться с вами как с другом)))) Вот и все. Не более и не меньше. Иначе бы вы знали больше нежели "все с семьями вроди бы
Негативні
"
так ось чому на планеті тотальна пропаганда лгбт, дітям прямо в садках із 4-5 років уже розповідають.... що це нормально і все таке...., у підлітковому несвідомому віці ледь не закликають поекспериментувати...мета - позбутися перенаселення ...

Висновки

1
Найбільша кількість коментарів є відносно нейтральними, щодо ставлення до ЛГБТ+.
2
Висловлювання коментаторів можна об'єднати навколо трьох основних тем: права людини, релігія та діти. Велику частку коментарі важко віднести до якихось конкретних сфер.
3
Найбільш коментованою темою є тема прав людини. Вона викликає найбільше інтересу користувачів та користувачок українського ФБ сегменту. Тут ми бачимо, як дискурс "прав людини" поступово входить у вжиток широких мас в Україні - що саме люди думають про права людини, з чим їх асоціюють та як місінтерпретують правозахисний контекст.

Найголовніші концепти, які можна прослідкувати у коментарях: "права ЛГБТ+ не на часі", "розширення прав ЛГБТ+ порушує мої права", "права людини - це однакові права для всіх"
4
Релігія є другою за охопленням темою, яку можна виокремити серед коментарів. Вона є занадто емоційною, тому чітких та аргументованих точок зору у таких коментарях обмаль. Здебільшого люди фокусуються на дискусіях "гріх-не гріх". Тому цю тему важко розвивати у правозахисному контексті. Відмінність теми "релігії" з темою "діти" полягає у тому, що тема релігії може бути обговорена у секулярних контекстах з точки зору раціональності, логіки та прав людини.
5
Тема дітей у контексті обговорення ЛГБТ+ спільноти є однією з найважчих для обговорення, тому що саме ця тема є основною для маніпуляцій гомофобних організацій та користувачів. В контексті дітей важко використовувати логічні аргументи, адже тут у людей "вмикаються" ірраціональні страхи та реакції.
6
В тональності негативних коментарів найбільша частка - стигматизація та стереотипізація ЛГБТ+ людей. Таку гомофобію та трансфобію ми часто називаємо "побутовою". Вона домінує у суспільствах, де стандарти прав людини не пропагуються державою достатньо, а дотримання прав людини знаходиться на досить низькому рівні. Одним з маркерів, який можна виділити, тут є ставлення людей до захисту своїх прав на публічних акціях та демонстраціях. Вони часто негативно реагують на акції, які проводить ЛГБТ+ спільнота, ставлячи під сумнів важливість права на протест та публічне відстоювання своїх прав ЛГБТ+ людьми.
7
Нейтральний сегмент коментуючих, на нашу думку, є найбільш важливою та відкритою аудиторією для інформування та залучення у подальші дискусії. Цей сегмент можна розглядати як moveable middle. Люди готові до дискусії, особливо там, де обговорення стосується прав людини - вони готові розглядати аргументи та змінювати свою точку зору.
Гід з онлайн-безпеки для ЛГБТ+ активісток підготовлений ГО "Інсайт"
над текстом працювали:
Тая Герасимова | Олена Шевченко

дизайн та інфографіка: Настя Левицька

аналіз на основі даних, наданих компанією Artellence

2021