Коли йдеться про «неприродність», зазвичай мають на увазі, що гомосексуальні стосунки існують виключно в людському суспільстві, тоді як у природі в її первісному стані нічого подібного немає й, отже, все це від лукавого. Часто такі твердження підкріплюються тезою про те, що метою будь-якого виду є розмноження, яке у вищих тварин відбувається статевим шляхом, тому для гомосексуальності в них немає місця.
Проте фактичні дані показують хибність цієї точки зору. Так, ще наприкінці минулого століття канадський біолог Брюс Бейджміл у
книзі «Біологічний достаток: гомосексуальність тварин та природне різноманіття» писав, що гомосексуальна поведінка добре документована у 450 видів тварин. А загалом вона спостерігалася у
близько 1500 видів.
Прояви гомосексуальності включають залицяння, симпатію, створення пар, сексуальну активність і навіть виховання потомства одностатевими парами. Можна навести такі приклади для різних видів:
· У жирафів гомосексуальні прояви спостерігаються насамперед серед самців, які спочатку труться шиями, залицяються один до одного, а тоді й сідлають для сексуального контакту. Такі випадки в середньому є навіть частішими за гетеросексуальні парування – за згадкою Бейджміла, в одному з досліджень їх відсоток досягав 94%.
· У левів одностатеві стосунки бувають як між самцями, так і самицями. Самці можуть формувати «коаліцію», в якій вони
спільно дбають про свій прайд, що включає левиць та левенят, і скріплюють свій зв'язок сексуальними контактами.
· Мавпи бонобо є одним з найближчих до людини видів, і як і люди, вони можуть займатися сексом просто для задоволення. Бонобо вважаються
повністю бісексуальними, при цьому близько 60% їх сексуальної активності – це статеві контакти між самицями. Секс у них може виконувати також соціальні функції заспокоєння конфліктів та встановлення ієрархії.
· Чорні лебеді схильні формувати стійкі пари, які можуть триматися разом протягом років. При цьому
близько 25% з них – це «гей-пари». Іноді така пара формує тимчасовий союз з самицею, щоб отримати від неї яйця, потім же її проганяють і самі їх висиджують.
· У пінгвінів гомосексуальну поведінку спостерігали ще на початку XX століття, однак на той час така інформація виявилася надто шокуючою, щоб отримати розголос. Уже в нашому столітті відома низка
випадків у зоопарках, коли пінгвіни формували одностатеві пари, в яких висиджували яйця та виховували пташенят.
· Якщо для більшості тварин дані дозволяють говорити радше про бісексуальність, яка ситуативно може реалізовуватися в гетеросексуальну чи гомосексуальну поведінку, то у випадку овець дослідження
вказують, що близько 8% баранів мають виключно гомосексуальну орієнтацію. Тобто вони віддають перевагу сексуальним контактам з іншими баранами навіть за наявності поруч самиць у період тічки.
На сьогодні наукового консенсусу щодо пояснення явища гомосексуальної поведінки у тварин досі немає. Низка дослідників вважають, що вона має соціальні функції укріплення зв'язків всередині зграї.
Інша точка зору – що гомосексуальні пари, нехай і не мають власних дітей, усе ж
можуть сприяти передаванню генетичного матеріалу непрямо, допомагаючи вирощувати потомство своїх родичів. Таким чином пояснюється неочевидна «еволюційна користь» гомосексуальності, завдяки якій вона продовжує відтворюватися в природі.
Нарешті, хочеться згадати, що коли впирають на начебто неприродність гомосексуальності, непослідовно забувають, що куди більше причин називатися неприродними мають технологічні здобутки людської цивілізації: дороги, будинки, комп'ютери, телефони тощо. Водночас, природними є більша частина хвороб, які люди намагаються лікувати й позбуватися них.
Отже, природність чи неприродність того чи іншого явища як така не є чимось хорошим чи поганим, і розглядати її як аргумент щодо його права на існування взагалі немає сенсу