Онлайн безпека для ЛГБТК+ активісток_ів

Як захистити свої акаунти в соцмережах та персональні дані

Гайд для безпеки в інтернеті для ЛГБТК+ активістів
Активістки* знаходяться в зоні постійного ризику онлайн-атак. Хейтери масово пишуть їм неприйнятні повідомлення, закидають образливими коментарями, намагаються отримати доступ до пошти та акаунтів соцмереж активісток, і, якщо вдається, викладають назагал їхні персональні дані.
Такі випадки непоодинокі, тому ми підготували поради, що допоможуть захистити свої дані та дати відсіч онлайн-атакам.


* тут і надалі використовуємо жіночий рід як універсальний для людей всіх гендерів
1

Атака тролів.
Що робити з неприйнятними повідомленнями та коментарями

Що робити коли закидують образливими повідомленнями та коментарями
Скріншоти.
Збережіть усі загрозливі чи образливі повідомлення - зробіть скріншоти та збережіть їх в окрему папку. На скріншоті має бути видно дату коментаря/повідомлення та соціальну мережу. Також збережіть посилання на пост або коментар.
Хейт щодо онлайн-активістів. Збережіть для заяви в кіберполіцію
Скарга.
Надішліть скаргу на акаунт абьюзера або коментар ↓

Facebook
Щоб ппоскаржитися про конкретну публікацію, натисніть на три крапки поруч із цією публікацією та виберіть "Знайти підтримку або повідомити про публікацію".

Ви можете обрати одну з кількох причин, чому ви хочете поскаржитися про цю публікацію: оголене тіло, насильство, домагання, самогубство чи травмування, помилкові новини, спам, несанкціоновані продажі, висловлювання ненависті, тероризм, чи інше.

У деяких випадках Facebook може попросити вас уточнити проблему. До прикладу, після вибору "мови ворожнечі" запитає, чи ґрунтується вона на расі, статі, гендері, сексуальній орієнтації тощо. Після вибору "переслідування" запитає - чи переслідують вас або друга? За можливості надайте якомога більше уточнюючої інформації, це вплине на швидкість та якість опрацювання вашої скарги.

Надіславши скаргу, ви у тому ж вікні можете заблокувати, скасувати підписку або приховати публікації цього облікового запису.

Процес подання скарги на коментар та на акаунт точно такий же - знайдіть піктограму з трьома крапками та оберіть потрібну опцію.
Instagram
Ви можете поскаржитися на публікацію в Instagram, історію чи обліковий запис через додаток або через браузер.

Відкрийте меню (натиснувши три крапки) та виберіть "Поскаржитися". У наступному вікні оберіть причину скарги. Якщо ви повідомляєте про публікацію як про неприйнятну, наступне вікно запитує вас про конкретні причини скарги - мова або символи ворожнечі, насильство, знущання чи переслідування тощо.

Заключний етап дає можливість заблокувати обліковий запис

ВАЖЛИВО: якщо ви мали листування з акаунтом, який збираєтесь заблокувати, зробіть (за необхідності) усі потрібні вам скріншоти з цього листування. Після блокування усі повідомлення, надіслані вам обліковим записом, зникнуть.
Youtube
В youtube є можливість скаржитися на коментар, відео або канал.

Для того, аби надіслати скаргу на відео, натисніть три крапки поряд із ним та оберіть одну із запропонованих причин скарги:

контент сексуального характеру,

насильницький або відразливий контент, ненависницький і образливий контент, агресивні дії або залякування, шкідливі або небезпечні дії, жорстоке поводження з дітьми, пропагує тероризм, спам або оманливий контент, порушення моїх прав.

Скаргу на конкретний коментар можна надіслати так само - натиснути три крапки та обрати причину скарги: небажаний рекламний контент або спам, порнографія або контент відверто, сексуального характеру, жорстоке поводження з дітьми, ворожі висловлювання чи відверте зображення насильства, агресивні дії або залякування.

Щоб поскаржитися на канал, зайдіть на сторінку каналу, оберіть вкладку "про канал" та знайдіть піктограму прапорця. Натисніть її та оберіть "поскаржитися на користувача".
Telegram
Тут є змога поскаржитися на канал, натиснувши на три крапки справа від назви та обравши пункт "репорт".

Ви також можете заблокувати небажаний акаунт, відкривши його, натиснувши три крапки вгорі та обравши "заблокувати".
Блокування та обмеження доступу.
Заблокуйте акаунти тролів, які пишуть небажані приватні повідомлення або хейтерські коментарі ↓
Facebook
Блокування акаунтів або блокування повідомлень

Ви можете заблокувати акаунти та / або повідомлення у Facebook.


Тимчасове блокування (ігнорування)

У Facebook немає точного еквівалента ігнорування, але ви можете "замьютити" небажані облікові записи чи групи на 30 днів, ігнорувати історії інших користувачів, назавжди відмовитись від публікацій від недружніх акаунтів.


Важливо для адміністраторів Сторінок у Facebook: ви можете запобігти появі коментарів із певними ключовими словами.
Instagram
Блокування

Коли ви блокуєте користувачів в Instagram, ваш акаунт повністю зникає для кривдників; вони можуть бачити ваші коментарі до публікацій інших людей, але не можуть взаємодіяти з вашими коментарями. Instagram заднім числом видалить усі коментарі, вподобання з заблокованих акаунтів під вашими дописами та повідомлення.

Ви теж перестанете бачити дописи та активності заблокованих користувачів.


Тимчасове ігнорування

Instagram дозволяє ігнорувати публікації чи історії, фільтрувати коментарі за ключовими словами або заздалегідь встановленими фільтрами та повністю ігнорувати облікові записи.


Обмеження

Коли ви обмежуєте акаунт зловмисника в Instagram, він не бачить, коли ви перебуваєте онлайн та чи читаєте його повідомлення. Коментарі обмежених акаунтів до ваших дописів залишатимуться прихованими, але за бажання ви завжди можете зробити коментар видимим.
Youtube
Блокування коментатора

На YouTube ви можете заборонити конкретним зловмисникам коментувати ваші відео, але вони все одно можуть бачити будь-яке відео, яке ви публікуєте.
2

Захист доступу до ваших акаунтів та особистої інформації

Налаштувати захист акаунтів ЛГБТ+ активістів
Паролі.
Не використовуйте однакові паролі для декількох облікових записів.

Не використовуйте в паролях номери телефонів, дні народження, імена членів родини тощо.

Користуйтеся менеджером паролів. Найпростіший менеджер паролів є в браузері chrome. При користуванні ним вам треба запам'ятати лише один пароль - від свого гугл-акаунту. Більш складні спеціалізовані менеджери паролів - Bitwarden, LastPass, 1Password.
Безпека ЛГБТ+ онлайн-активісток. Налаштування захисту
Двоетапна перевірка.
Обов'язково увімкніть в налаштуваннях вашої пошти та соцмереж двоетапну перевірку.

Двоетапна перевірка вимагатиме ввести код, який вам надсилатимуть на телефон кожного разу, коли хтось намагається увійти у ваш обліковий запис із нового (незареєстрованого) браузера або комп'ютера.

Це означає, що навіть якщо зловмисник знає ваш пароль, він не отримає доступу до акаунту.

По платформах:

Facebook

Instagram

Gmail

Кібербезпека активісток. Інструкція
Довірений пристрій
Коли ви (при першому вході у свій акаунт з двоетапною перевіркою) обрали опцію надалі "не запитувати на цьому комп'ютері", платформа вважає цей пристрій довіреним і не буде кожен раз вимагати другий крок аутентифікації. Важливо робити довіреними ті пристрої, до яких є доступ тільки у вас (ваш смартфон та/чи особистий комп'ютер). Ви можете видалити всі довірені пристрої в разі необхідності.
Резервні коди
Якщо ви втратите доступ до свого телефону, ви не зможете пройти двоетапну перевірку. Якщо довірених пристроїв немає чи втрачені, є запасний вихід - відновити доступ до акаунтуза допомогою резервних кодів. Але згенерувати їх потрібно заздалегідь. Зберігати резервні коди рекомендуємо на фізичному носії, наприклад, листку папера або жорсткому диску в безпечному місці.

Код можна використати один раз для входу в акаунт. Кожного разу, коли ви генеруєте новий набір кодів, невикористані коди стають неактивні. Отже, зберігайте всі нові коди.

Gmail:

У вкладці "Двоетапна перевірка" знайдіть "Резервні коди" та натисніть "Згенерувати". Ви можете згенерувати новий набір кодів, але тоді усі невикористані коди зі старого набору стають неактивними.

Facebook

Instagram. Налаштування - Безпека - Двоетапна перевірка - Додаткові способи - Резервні коди
Способи відновлення акаунту.
Якщо ви забули пароль, ви можете його скинути. В такому разі вам приходить смс чи повідомлення на резервну пошту. Перевірте актуальність номеру телефону та пошти для відновлення, а також захистіть резервну пошту двоетапною перевіркою.

Gmail

У вкладці "Безпека" налаштуваннях вашого акаунту є пункт "Способи підтвердження вашої особи", де можна перевірити та змінити номер телефону та email

Швидкі посилання

резервна пошта

номер телефону
Відновити доступ до акаунту
Особиста інформація.
Вашу приватну інформацію (робоча чи домашня адреса, телефон тощо) можуть оприлюднити в мережі. До прикладу - в тематичних групах, каналах чи пабліках із закликами завдати вам шкоди. Такий вид онлайн-нападів називається "доксінг".

Щоб ваші дані в інтернеті залишилися приватними, варто вирішити - якими саме з них ви готові поділитися. Це буде ваш особистий номер телефону чи "додатковий", якого у разі потреби ви можете позбутися. Використовуєте ви своє справжнє ім'я чи користуєтесь різними нікнеймами.

Не використовуйте для реєстрації акаунтів номер телефону, до якого у вас "прив'язані" банківські картки, пошта тощо.

Щоразу, коли ви робите фото/відео, до них додаються дані про геолокацію. Щоб не дати переслідувачам знайти ваші улюблені місця та з'ясовувати вашу домашню адресу за допомогою геолокації ваших фотографій, вимкніть її (геолокацію) в налаштуваннях телефону та у кожному з додатків, якими ви користуєтесь.

Зробити це можна так:

 • Android: налаштування - захист конфіденційності - геодані. Тут ви можете відключити доступ застосунків до ваших геоданих

 • iOs: «Налаштування»> «Конфіденційність»- «Служби геолокації». Тут ви можете відключити доступ застосунків до ваших геоданих, вимкнувши параметр «Точна геопозіція»

Важливо: якщо вашу особисту інформацію виклали в мережу без вашої згоди, вам необхідно написати заяву до кіберполіції (див. Пункт "Як подати заяву про погрози в кіберполіцію" ↓
Що робити коли злили телефон та інстаграм хейтерам
Сховати сповіщення на екрані блокування
Ця функція буде особливо корисною при двоетапній перевірці, коли вам надходитимуть повідомлення із секретним кодом.

Зробити це можна так:

 • Android: налаштування - сповіщення - сповіщення на екрані блокування. Ви можете вимкнути сповіщення від всіх застосунків або від деяких (повідомлення, месенджер тощо)
 • iOs: налаштування - сповіщення - показ мініатюр.Ви можете вимкнути сповіщення від усіх застосунків або залишити показ змісту сповіщень лише коли телефон не заблокований. Або вимкнути/дозволити сповіщення лише від деяких застосунків (повідомлення, месенджер тощо)
Захист пристроїв паролем та відбитком
Обов'язково встановіть пароль на комп'ютер, а також блокуйте його екран, коли лишаєте без нагляду (комбінація клавіш Windows + L).


Користуйтеся відбитком пальця для розблокування телефону, фейс-айді або паролем.
3

Які ще бувають онлайн-загрози та що з цим робити

Напади на активістів онлайн
Фішинг.
Дуже поширений вид шахрайства, коли зловмисники дізнаються ваші паролі або заносять вірус до вашого пристрою.

Мета фішингового повідомлення або листа - змусити вас перейти за посиланням. Вони (фішинг-листи та повідомлення) зроблені так, що ви не завжди можете відрізнити справжній лист від facebook, google, вашого банку тощо від шахрайського. Дизайн буде знайомий, навіть пошта може здатися офіційною.

Якщо у вас є хоча б невеликі сумніви щодо повідомлення чи листа, не спішіть переходити за посиланням у ньому. Часто офіційні повідомлення від соцмереж чи банку приходять також через застосунок.

Порадьтесь з колегами або фахівцями з цифрової безпеки. Наприклад, з Лабораторією цифрової безпеки.
Zoombombing.
Захист відео-конференцій від тролів

Механіка ідентифікаторів публічних зборів дозволяє тролям вриватися на онлайн-зустрічі Zoom. Тож плануючи таку зустріч, подбайте про захист себе та інших від "зумбомбінгу".

Тролі можуть знайти вашу зустріч одним із двох способів: вони можуть переглядати випадкові ідентифікатори зустрічей, поки не знайдуть активну, або можуть скористатися посиланнями на запрошення, розміщеним в анонсах соцмереж.

Отже, захист - це контроль над тим, хто може увійти до вашої зустрічі, і до збереження конфіденційності ідентифікаторів наради.

Дуже поширений вид шахрайства, коли зловмисники дізнаються ваші паролі або заносять вірус до вашого пристрою.

Мета фішингового повідомлення або листа - змусити вас перейти за посиланням. Вони (фішинг-листи та повідомлення) зроблені так, що ви не завжди можете відрізнити справжній лист від facebook, google, вашого банку тощо від шахрайського. Дизайн буде знайомий, навіть пошта може здатися офіційною.

Якщо у вас є хоча б невеликі сумніви щодо повідомлення чи листа, не спішіть переходити за посиланням у ньому. Часто офіційні повідомлення від соцмереж чи банку приходять також через застосунок.

Порадьтесь з колегами або фахівцями з цифрової безпеки. Наприклад, з Лабораторією цифрової безпеки.

Що можна зробити ↓
Зберігайте ідентифікатор зустрічі приватним.
По можливості не публікуйте посилання на свою зустріч або ідентифікатор зустрічі публічно. Натомість надішліть його безпосередньо учасницям_кам. Наприклад, ви можете особисто розіслати посилання тільки зареєстрованим на подію.
Встановіть пароль зустрічі та уважно огляньте посилання на зустріч.
Паролі Zoom увімкнені за замовчуванням для безкоштовних акаунтів, Pro та навчальних.

Однак паролі можуть бути видимі в посиланні на зустріч. Якщо ви скористаєтеся функцією «Копіювати запрошення», щоб скопіювати посилання на зустріч і надіслати його учасницям, це посилання може містити ваш пароль для зустрічі. Зверніть увагу на незвично довгу URL-адресу, на якій є знак питання - він вказує на те, що вона містить ваш пароль зустрічі.

Якщо ви плануєте надіслати посилання на зустріч безпосередньо довіреним учасникам, наявність пароля, включеного в посилання, не буде проблемою. Але якщо ви хочете опублікувати посилання на зустріч для більш широкої аудиторії, ваш пароль також буде загальнодоступним. Якщо вам потрібно опублікувати запрошення на вашу подію, краще розмістити лише ідентифікатор зустрічі, а потім окремо надіслати пароль перевіреним учасникам незадовго до початку зустрічі.
Блокування доступу до екрана.
У налаштуваннях облікового запису Zoom у розділі "На конференції (базові)" встановіть для спільного використання екрана значення "тільки організатор". Це означає, що коли ви приймаєте зустріч, лише ви можете поділитися своїм екраном.
Використовуйте зали очікування, щоб затвердити учасників.
Зали очікувань тепер за замовчуванням увімкнені. Зала очікування дозволяє організатор_кам проводити перевірку нових учасників, перш ніж дозволити їм приєднатися.

Щоб знайти це налаштування, перейдіть до налаштувань облікового запису Zoom у розділі In Meeting (Advanced). Переконайтеся, що індикатор "зал очікування" активний..
Заблокувати зустріч.
Коли ви берете участь у зустрічі, і всі ваші очікувані учасники вже прибули, ви можете "заблокувати" зустріч, щоби запобігти приєднанню незваних гостей. Натисніть "Учасники" внизу вікна "Масштабування" та виберіть "Заблокувати зустріч".

Подбайте про свою конфіденційність - використовуйте віртуальний фон

Місце, де ви перебуваєте під час дзвінка, може надати багато інформації про те, де ви живете, ваші звички та ваші захоплення. Якщо вам некомфортно, коли ваш житловий простір знаходиться у фоновому режимі під час дзвінків, встановіть віртуальний фон. У меню zoom.us у верхньому правому куті екрана під час використання функції масштабування перейдіть до Налаштування, а потім Віртуальні фони.
4

Психологічна безпека активісток в соцмережах

Психолог про безпеку в інтернеті
Чому це важливо?
Найкращим способом попіклуватись про свій психологічний стан в онлайн-активізмі є чітке розуміння власних кордонів та розмежування ідентичностей (я-особистість та я-активіст_ка).

Тому що сприйняття людини онлайн та офлайн відрізняється. Якщо ви отримуєте негативні коментарі, погрози або стикаєтесь з тролінгом, важливо пам'ятати, що зловмисники у цей час не сприймають вас як живу людину з почуттями, вони бачать лише аватарку у соцмережі та власний запал емоцій (сорому, ненависті, страху тощо), усе інше — зона їхніх фантазій. Сприймаючи такі нападки на власний рахунок, ви "підставляєте під удар" свою особистість. Довго витримувати атаки на власну особистість не вийде, згодом почнуть спрацьовувати захисні механізми, що призведуть, наприклад, до синдрому вигорання.

Як у будь-якій професійній діяльності, в активізмі потрібно розрізняти форми пред'явлення власної ідентичності. Професійна ідентичність — більш функціональна, стійка, має межі компетенцій та може не включатись у те, що знаходиться поза цими межами. Навпроти, Я-особистість — це форма, якою безпечно пред'являтись близьким людям, із якими у вас побудована довіра та ви знаєте, що вас не ранять в уразливе місце. Якщо ми входимо в діалог з "тролем" у формі Я-особистості, то кордони розмиваються, вас не бачать як людину, але ви вимушені захищати свою людську гідність.

Те ж саме стосується й стресу: в активістській діяльності доводиться пропускати через себе величезну кількість тривожної, лякаючої інформації. Скоріш за все, ця інформація буде стосуватись не тільки вашого активізму, а і вашої власної ідентичності також.

Тож розмежування особистого та професійного важливе і тут.

Що ж робити? ↓
Онлайн-активізм та психологічний захист
Розділяйте критику та мову ворожнечі.
Критика — це те, що ви отримуєте за власним запитом у позиції Я-особистості та те, що направлено на покращення роботи та комунікації у позиції Я-професійного. Якщо висловлювання містять образи, знецінювання, погрози — це мова ворожнечі й ви маєте право зупиняти такі форми комунікації в односторонньому порядку.
Встановіть кордони.
Окрім інформаційної безпеки, важливо розділити вашу професійну та персональну присутність онлайн. Чи є у вас онлайн-простір, в якому ви можете піклуватись про власні інтереси та потреби, чи під час переписки з по_другами або перегляду серіалу у вашу зону уваги потрапляють робочі новини та сповіщення? Чи є у вас час, коли ви можете не реагувати на повідомлення та нові інфоприводи?
Розбудовуйте спільноту підтримки.
Інтернет — це простір, в якому можна бути на зв'язку з цілим світом та при цьому почувати себе найсамотнішою людиною. Хронічний стрес через онлайн-аб'юз лише сприяє відчуттю ізольованості. Ви можете закликати до підтримки власну аудиторію, об'єднуватись в чати з іншими активіст_ками, відвідувати групи підтримки для активіст_ок.
Захищайте себе.
Між тим, щоб "годувати троля" та "бути вище цього" є безліч варіантів. Вам не обов'язково вступати в дискусію із тим, хто порушує ваші кордони. Але ви можете провести контратаку більш екологічними способами. Ви можете проголосити, які форми комунікації не є допустимими та як їх розрізняти, спростувати дезінформацію, провести фактчекінг, запустити флешмоб підтримки. Таким чином ви повертаєте собі власну суб'єктність, захищаєте репутацію та не витрачаєте сили на беззмістовний обмін хейтом.
Піклуйтесь про себе.
Пам'ятайте, що це не ваша вина. Онлайн-хейт та тролінг можуть викликати почуття страху та сорому. Це виснажує та деморалізує. Це може завдати реальної та тривалої шкоди вашому психічному та фізичному здоров'ю. Важливо не ігнорувати свої почуття і пам'ятати, що хронічний стрес від активізму може впливати на людей по-різному в залежності від їхнього досвіду. Знайдіть час для піклування про себе. Це може бути що завгодно: від медитації чи приготування їжі до прослуховування музики або прогулянок. Що б ви не вибрали, це повинно передбачати регулярні перерви від перебування онлайн.

Озброєні власною стійкістю, психологічною грамотністю та підтримкою інших, ви маєте силу протистояти ненависті онлайн та захистити простір для вільного вираження поглядів у цифровій сфері.

Якщо вам менше 18 років і ви стикнулись з кібербулінгом, погрозами або переслідуванням, важливо повідомити про це дорослого. Це можуть бути ваші батьки, опікуни або інші член родини. Також це може бути також хтось у школі, наприклад вчитель_ка, психолог_иня — хтось, кому ви довіряєте. Іноді перша людина, до якої ви звернулись, не зможе вам допомогти, але не здавайтесь! Продовжуйте розповідати, поки не зв'яжетеся з кимось, хто може допомогти.

Для чого повідомляти дорослих?

По-перше, це хтось, хто може бути поруч у ваших переживаннях. Хтось, хто має більшу стійкість та досвід подолання складних та стресових ситуацій.

По-друге, доросла людина може допомогти вам у ситуації, коли потрібно вжити серйозні заходи протидії: провести розмову з вашими батьками, якщо ви не впевнені, що вас почують; написати заяву до поліції разом із батьками; знайти більше ресурсів та, врешті-решт, допомогти більш об'єктивно оцінити ризики.

Пам'ятайте: незважаючи на те, що ви маєте менше ресурсів для впливу на ситуацію (юридично, фізично, психологічно), ви маєте право отримати захист та допомогу. Тиша — це "найкраща подруга" булінгу. Зберігаючи погрози та харасмент у таємниці, ви лише захищаєте агресора і це найчастіше призводить до погіршення ситуації. Розповідати може бути складно, але варто не забувати, що ви не винні у буллінгу. Буллінг — це форма насильства з серйозними наслідками для психічного здоров'я, а у насильстві винен лише агресор.

Розказати про булінг — це не слабкість. Це необхідна міра вашої фізичної та психологічної безпеки.


Видаляти чи не видаляти образливі та хейтерські коментарі?
Ситуація: на сторінках ваших соц.мереж з'являються неприємні коментарі тролів та хейтерів. ↓
Рішення 1 - не видаляти коментарі взагалі.
Плюси:

 • 1) будь-які залишені коментарі підіймають охоплення та допомагають постам бути побаченими більшій аудиторії;
 • 2) хейтерський коментар - гарний привід для ваших прибічників висловити позицію захисту та навести аргументи для дискусії щодо теми допису.
Мінуси:

 • 1) негативні коментарі можуть бути неприємними та травмуючими для людей, які їх побачать;
 • 2) велика кількість хейтерських коментарів може налякати ваших підписників та позбавити їх бажання коментувати ваші дописи через страх;
 • 3) велика кількість коментарів, залишених без відповіді, може скласти хибне враження про те, що ви не модеруєте власні соц.мережі.
Рішення 2 - видаляти всі хейтерські коментарі.
Плюси:

 • підтримання нетоксичної та комфортної атмосфери у коментарях ваших соц.мереж, демонстрація безпечного простору, який модерується.
Мінуси:

 • складання хибного враження у ваших прибічників щодо цілковитого позитивного сприйняття вашої діяльності. Це може бути небезпечним в контексті відсутності реалістичної картини.
Рішення 3 (оптимальний варіант) - часткове видалення хейтерських коментарів.
Рекомендуємо видаляти лише ті коментарі, яки є відкритим проявом агресії, містять заклики до насильства, нецензурну лайку та/або можуть стати тригерними для вашої аудиторії. Натомість залишати ті, які будуть спонукати вашу аудиторію також висловлювати своє ставлення до теми та писати коментарі на захист точки зору, що транслюється у дописі.

Рекомендуємо також модерувати коментарі, залишаючи змістовні відповіді у гілках коментарів з опонентами й даючи таким чином правильний меседж вашій аудиторії - ви модеруєте, ви пильнуєте, тут безпечно

5

Як подати заяву про погрози в кіберполіцію
Погрози в інтернеті. Зразок заяви в кіберполіцію
Умови подання заяви.
Якщо вам немає 18 років, в поліцію для захисту ваших прав і життя можуть звернутися ваші батьки(законні представники), разом з вами або без вашої участі.

Якщо вам вже є 18 років, то для захисту своїх прав і життя, ви можете самостійно звернутися до поліції.

Ми рекомендуємо завжди звертатися по допомогу до поліції у випадках порушення ваших прав. Ви не знаєте, яка інформація щодо вас є у зловмисників й не можете бути впевнені, чи їхні погрози - це просто слова чи вони дійсно будуть втілені у реальність.

Якщо погрози вас лякають, обов'язково пишіть заяву у поліцію.

Покрокова інструкція подачі заяви в поліцію ↓
Заява в кіберполіцію. Булінг, погрози, переслідування ЛГБТ+ активістів
1-й крок. Робимо скріншоти.
Необхідно зробити скріншоти всіх погроз на вашу адресу. На скріншоті має міститися повна інформація про те:

- де була розміщена погроза (пост, коментар під постом/фото, особисті повідомлення тощо);

- хто розмістив/надіслав погрозу (аватарка, нікнейм/назва тощо).

Окрім того, необхідно перейти на сторінку/канал зловмисника й зробити скріншот профілю таким чином, щоби було видно ім'я/назву, інформацію про власника сторінки/каналу.
2-й крок. Зберігаємо.
- зберегти лінк на допис, під яким були погрози;
- зберегти лінк на профіль зловмисника;
- скачати та зберегти погрозливі фото та відео, якщо такі були.
3-й крок. Готуємо заяву.
Заява має містити детальну інформацію про подію, яка передувала заяві:

 • В шапці заяви має бути вказано, кому ви відправляєте заяву та від кого вона (ваші ПІБ, дата народження, адреса перебування й контактний номер телефону);
 • Вказуєте дату, час та детально описуєте що саме відбулося;
 • Вказуєте, хто вам погрожував та за яких причин, якщо вам це відомо;
 • Вказуєте, де це відбувалося (з точною назвою соціальної мережі, сайта тощо).
 • Рекомендуємо додавати в тіло заяви наявні скріншоти (до детальної описової частини).
 • Також необхідно описати погрози, що вам надходили (зміст, направленість). Варто також описати відчуття, які вони у вас викликають.
 • Вказуєте дату й ставите підпис.

  ЛІНК на шаблон заяви
4-й крок. Друкуємо та відправляємо.
Для того, щоби подати заяву до поліції, не обов'язково звертатися туди особисто (для декого це може бути додатковим стресом). Можна зробити так:
 • Роздруковуємо заяву у двох примірниках;
 • Ставимо підпис;
 • Відправляємо через "Укрпошту" цінним листом з описом вкладення. Опис вкладення - це спеціальний поштовий бланк Ф-107, його ви отримаєте у будь-якому поштовому відділенні. Його необхідно заповнити у двох екземплярах, перелічити всі документи, що надсилаєте, вказати кількість аркушів кожного документа й поставити оголошену цінність (можна від 1,00 грн);
 • Співробітни_ця "Укрпошти" оформить ваше відправлення. Вам повернуть другий екземпляр Опису вкладення зі штемпелем поштового відділення, фіскальний чек й накладну з номером відправлення, за яким ви можете відстежувати свій лист. Ці документи, як підтвердження факту відправки, ви підкріплюєте до свого екземпляру заяви.
Якщо ви хочете подати заяву особисто.
 • Роздруковуємо заяву у двох примірниках.

 • Ставимо свій підпис в обох примірниках.

 • Звертаємося до Департаменту кіберполіції Національної поліції України за адресою: вул.Бориспільська,19, м.Київ.

 • На вашому екземплярі зобов'язані зробити примітку про прийняття та надати вам талон-повідомлення єдиного обліку про прийняття і реєстрацію заяви (повідомлення) про кримінальне правопорушення та іншу подію.
Кіберполіція. Покрокова інструкція подачі заяви
Подати заяву через електронну форму.
 • Переходите за посиланням
 • Виконуєте всі кроки згідно з інструкцією та відправляєте таким чином заяву/повідомлення про кримінальне правопорушення.

Уважно ознайомтесь з інформацією в пам'ятці за посиланням.
 • Для уточнення інформації, щодо вашої заяви, ви можете звернутися за наступними контактами:
Телефони:

Для довідок за електронними зверненнями, відправленими через форму зворотного зв'язку: 0800 50 51 70

Приймальня: +380 (44) 374 3713

Канцелярія Департаменту кіберполіції: +380 (44) 374 3751 Факс: +380 (44) 374 3700

Електронна пошта: Для надання додаткової інформації за електронними зверненнями, відправленими через форму зворотного зв'язку: [email protected]
Важливо! Кримінальним-процесуальним кодексом України визначено (ст.214 КПК України), що слідчий, прокурор невідкладно (але не пізніше 24 годин, після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення) зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР).

Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до ЄРДР, а відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Гід з онлайн-безпеки для ЛГБТ+ активісток підготовлений ГО "Інсайт"
над текстом гайда працювали:
Тая Герасимова | Нікіта Карімов | Ганна Литвинова | Анастасія Герасименко

дизайнерка: Настя Левицька

2021