Оформлення одностатевих шлюбів для українок та українців

Причини оформити стосунки

Перелік країн, де можна оформити одностатевий союз

Які документи приготувати та куди їхати

Оформлення одностатевих шлюбів для українок та українців

Перелік країн, де можна оформити одностатевий союз

Причини оформити стосунки

Які документи приготувати та куди їхати
Наразі одностатеві союзи в Україні не визнаються жодним чином. Хоча Планом дій з виконання Національної стратегії у сфері прав людини до 2020 року передбачено впровадження законодавства щодо реєстрованих партнерств, однак жодних реальних кроків у цьому напрямку зроблено не було.

Тим не менш, українці та українки мають можливість укладати одностатеві шлюби за кордоном – у країнах, де такі шлюби дозволені та немає обмежень щодо громадянства подружжя. На жаль, ці шлюби теж не визнаються нашою державою, та все ж для їх укладення можуть бути різні причини.

Шлюб – це не лише красивий весільний ритуал з кільцями та білою сукнею і штамп у паспорті (хоча в нових ID-картках останнього вже немає), але також і низка прав, які отримує подружжя. Багато людей, особливо гетеросексуальних, не замислюються про це, оскільки набуття таких прав не вимагає від них жодних окремих зусиль.
Права, які відсутні в одностатевих союзах
1
Спільне володіння майном
2
Успадкування
3
Спільне виховання дітей
Усиновлення та удочеріння (спільне або дитини іншої/іншого з подружжя)
4
Відвідування в лікарні
Прийняття рішень в разі недієздатності чоловіка чи дружини
5
Право не свідчити одне проти одного

Доки шлюб не є доступним для одностатевих пар, деякі з цих прав вони можуть реалізувати лише ціною додаткових зусиль та витрат. А деякі – взагалі жодним чином.

Наприклад, у сім'ї двох жінок з дитиною тільки одна з них офіційно вважатиметься матір'ю, інша ж формально буде дитині ніким і, відповідно, юридично не матиме голосу в ситуаціях, де вирішуватиметься доля цієї дитини.

До цього ще можна додати безліч комерційних програм, що надають вигідні умови подружжям і доступу до яких одностатеві пари позбавлені, хоча б і прожили разом багато років.

На сьогодні укладення шлюбів в інших країнах не наближає гомосексуальних українців та українок до цих прав, але з часом ситуація може змінитися: для цього достатньо, щоб наше законодавство визнало одностатеві шлюби, укладені за кордоном. До того ж, у низці країн вони визнаються вже зараз – це на момент написання 29 країн з повною шлюбною рівністю, а також Вірменія та Ізраїль – тож у разі подорожей до них одностатеве подружжя зможе скористатися перевагами, які дає офіційний статус сім'ї. Перелік таких країн продовжує збільшуватися з кожним роком. Та й важливість церемоніальної складової весілля не будемо відкидати – зрештою, це красиво!
Мета цього огляду радше допомогти зорієнтуватися в напрямках
Отже, нижче наведено огляд країн, де укладення одностатевого шлюбу є доступним для громадян(ок) України. Тут не розглядаються країни, де, щоб укласти шлюб, іноземці мають перебувати в них деякий час – наприклад, у Великобританії, перш ніж одружитися, треба особисто повідомити про це офіс реєстрації принаймні за 29 днів, до цього вже перебуваючи в країні принаймні 7 днів. Йдеться лише про такі, в яких це можливо зробити протягом недовгої кількаденної поїздки.

Мета цього огляду радше допомогти зорієнтуватися, ніж надати максимально вичерпну інформацію.

Якщо з його допомогою ви визначилися з певною країною для проведення вашого весілля, рекомендуємо перевіряти інформацію щодо укладення шлюбу в ній в її офіційних джерелах, оскільки як окремі деталі, так і загалом нормативна база шлюбної процедури можуть з часом змінюватися. До того ж, у деяких країнах умови можуть різнитися для різних місць у їх межах.
Кілька зауважень, справедливих для більшості країн, щоб надалі не зупинятися на них


* Багато країн дозволяють проводити як цивільну, так і релігійну весільну церемонію. Проте далеко не всі церкви підтримують такі церемонії для одностатевих пар, причому іноді різні позиції щодо них мають навіть різні парафії в межах однієї церкви. Тож тим, хто бажатимуть саме релігійної церемонії, варто окремо уточнювати її доступність та умови. В даному тексті розглядаються саме цивільні шлюби.

* Більшість країн вимагають документ у тій чи іншій формі про відсутність перешкод для шлюбу. В Україні державою не передбачено стандартної форми такого документу, тож як правило це може бути нотаріально завірене свідоцтво в довільній формі, в якому принаймні зазначено, що людина наразі не перебуває в шлюбі та не порушує інших обмежень, встановлених на укладення шлюбу відповідною країною (наприклад, є повнолітньою, не є близькою родичкою іншої чи іншого з подружжя тощо). Але варто уточнювати бажаний зміст цього свідоцтва під час спілкування з представниками установи, де планується укласти шлюб, на підготовчому етапі, оскільки офіційні джерела часто не є достатньо докладними щодо нього.

* Всюди, де не вказано окремо, передбачається, що шлюб є повністю доступним для повнолітніх осіб (у віці понад 18 років).

* У більшості випадків передбачається, що документи, видані українськими установами, для їх використання у відповідній державі мають бути перекладені її мовою, та цей переклад має бути легалізований шляхом проставлення апостилю. Навіть там, де це не вказано явно, рекомендуємо зважати на цю вимогу, оскільки ймовірно вона все одно виникне.

Країни, де можна оформити одностатевий шлюб між громадянкам та громадянам України

Спочатку розглянемо країни Європи, як ближчі та фінансово доступніші. Далі, для тих кого не лякають відстані та більші витрати, наведемо також країни поза її межами
Данія

Щоб укласти шлюб у Данії, треба подати заяву до Агенції сімейного права та сплатити внесок у 1650 датських крон (на момент написання – приблизно 220 євро). Це можна зробити через електронну форму за цим посиланням. Після цього буде видано сертифікат шлюбного статусу, що діє 4 місяці, протягом яких і необхідно буде укласти шлюб.

В процесі розгляду заяви можуть запитуватися інші документи, які бажано підготувати заздалегідь. Зокрема:
 • паспорти та (за необхідністю) візи
 • свідоцтва про шлюбний статус в країні проживання (фактично – документ на підтвердження того, що людина не перебуває в шлюбі)
 • для тих, хто раніше були в шлюбі – документ про розлучення або свідоцтво про смерть чоловіка чи дружини
 • для тих, хто мають дітей – свідоцтва про народження дітей.

Документи мають бути перекладені англійською, німецькою або датською мовою та мати апостиль. Весільна церемонія проводиться також однією з цих мов на вибір.

Датське законодавство не передбачає певного терміну перебування в країні до укладення шлюбу, проте різні муніципалітети можуть встановлювати свої терміни, за скільки днів треба подати заяву до міської адміністрації, тож це варто уточнювати заздалегідь. Існують різні агенції, які дають можливість провести шлюбну церемонію наступного дня після приїзду в Данію та допомагають з оформленням документів, але їх послуги тягнуть за собою додаткові витрати.
Ірландія

В Ірландії для укладення шлюбу треба повідомити офіс реєстрації за місцем, де планується весілля, приблизно за 3 місяці до нього. Але це можна зробити й телефоном, тож їхати для цього в Ірландію не обов'язково.

Особисто офіс треба відвідати принаймні за 5 днів до весілля, щоб надати всі необхідні документи. Вони включають:
 • паспорти (закордонні або національні)
 • свідоцтва про народження
 • декларацію намірів щодо типу запланованої церемонії, яка може бути цивільною, релігійною або духовною
 • повідомлення про заплановану дату та місце весілля
 • імена та дати народження двох свідків, які будуть присутні на весіллі
 • для тих, хто раніше були в шлюбі – документи про розлучення або смерть чоловіка або дружини.
Всі документи мають бути з апостилем. Після прийняття документів буде підтверджено дату весілля та видано форму реєстрації шлюбу, яка має бути підписана свідками та особою, що проводить церемонію.

Стандартний адміністративний внесок дорівнює 200 євро, а свідоцтво про шлюб чи його копія коштує 20 євро. Але за місцем проведення церемонії можуть брати додаткову плату, тож це варто з'ясовувати наперед.

Також зазначимо, що хоча Ірландія входить до ЄС, але безвізовий режим на неї не поширюється, тож, якщо планувати укладення шлюбу в цій країні, треба враховувати в планах також необхідність отримання візи.
Ісландія
Для укладення шлюбу в Ісландії необхідно за 3 тижні до запланованої дати весілля надіслати копії документів до цивільного реєстру Ісландії, що можна зробити факсом або електронною поштою. Оригінали документів мають бути надані не пізніше ніж за 5 днів до весілля – особисто в офісі або також поштою.
Список документів:
 • повідомлення про шлюб (форма, яку можна завантажити та заповнити)
 • паспорти
 • свідоцтва про народження
 • свідоцтва про шлюбний статус або документ на підтвердження, що для укладення шлюбу немає перешкод
 • у випадку розлучення або смерті колишнього чоловіка чи дружини має бути документ на підтвердження цього, а також того, що майно колишнього подружжя було остаточно розділено.
Цивільна шлюбна церемонія зазвичай відбувається в Рейк'явіку. Адміністративний внесок за неї складає 10000 ісландських крон (72,5 євро на момент написання). За бажання провести її в іншому місці необхідно повідомити про це регіонального уповноваженого.

Форма повідомлення про шлюб передбачає також підписи та особисті дані двох свідків, проте їх присутність на самому весіллі не обов'язкова.
Мальта
Щоб укласти шлюб на Мальті, треба надіслати необхідні документи до шлюбного реєстру Валлетти або Гоцо, залежно від того, де саме планується шлюбна церемонія. Це треба зробити не раніше ніж за 3 місяці до запланованої дати весілля, але не пізніше ніж за 3 тижні.

Документи включають у себе:
 • паспорти
 • свідоцтва про народження
 • запит на публікацію оголошення за формою RZ1, яку необхідно завантажити та заповнити
 • декларацію клятви за формою RZ2
 • свідоцтва про вільний статус, тобто документи на підтвердження того, що наречені на поточний момент не перебувають у шлюбі
 • для тих, хто вже були у шлюбі раніше, потрібні документи на підтвердження розлучення або смерті чоловіка чи дружини.

Всі документи мають бути перекладені англійською або мальтійською та мати апостиль. На церемонії мають бути двоє свідків віком понад 18 років, чиї документи також необхідно надати.

Після прибуття на Мальту та до весільної церемонії треба підійти в офіс шлюбного реєстру, щоб надати оригінали паспортів.

Інформація щодо адміністративних внесків за укладання шлюбу в мережі дещо суперечлива, тож варто її уточнювати при спілкуванні зі службовцями реєстру під час надання документів. Згідно з цим джерелом, внесок складає 69,88 євро в разі проведення церемонії безпосередньо в офісі шлюбного реєстру та може досягати 93,17, якщо весілля буде десь в іншому місці. Отримання свідоцтва про шлюб коштує 9,95 євро, а 2,50 євро – копія витягу з нього.
Норвегія
В Норвегії документи для укладення шлюбу необхідно подавати в податкову адміністрацію. Вони включають:
 • декларації від кожної партнерки або партнера про те, що для шлюбу між ними немає перешкод (можна заповнити онлайн або скачати для заповнення вручну за посиланням)
 • заяви від свідків, по одній людині з кожного боку (так само заповнюються онлайн або вручну за посиланням), при цьому їх присутність на самому весіллі не обов'язкова
 • паспорти, свідоцтва про народження або інші документи посвідчення особи, що містять ім'я та вік – потрібні оригінальні документи або копії, завірені норвезькою державною установою
 • свідоцтво про відсутність перешкод для укладення шлюбу в Норвегії, яке має бути перекладене норвезькою або англійською, датською чи шведською мовою
 • документи, що підтверджують легальність перебування в Норвегії (віза, паспорт зі штампом про в'їзд).

Всі документи, видані за межами Норвегії, мають бути з апостилем.

Розгляд документів адміністрацією триває 5-6 тижнів. За його результатами вона надсилає на поштову адресу сертифікат, яким засвідчує, що наречені відповідають умовам для укладення шлюбу. Дія цього сертифікату – 4 місяці, протягом яких і має відбутися весілля.

Маючи сертифікат, можна звернутися до місцевої адміністрації регіону, в якому планується весілля, або ж безпосередньо до місцевого суду, який протягом двох тижнів має надати дозвіл на шлюб у Норвегії. А вже після цього можна приїжджати безпосередньо на церемонію. Незабаром після неї податкова адміністрація надішле поштою свідоцтво про шлюб.

В Норвегії не передбачено внесків за укладення шлюбу на державному рівні, проте ціна за проведення церемонії може варіюватися залежно від конкретної локації. Наприклад, в міській адміністрації Осло іноземні громадяни можуть безкоштовно одружитися в середу та п'ятницю, або за 1700 норвезьких крон (приблизно 170 євро) в суботу.
Португалія
В Португалії, щоб отримати дозвіл на шлюб, необхідно подати документи в офіс цивільної реєстрації за місцем, де планується весілля. Перелік офісів можна знайти тут. На жаль, можливість подати документи онлайн передбачається тільки для громадян Португалії та Бразилії. Громадяни інших країн мають робити це особисто, або ж через свого уповноваженого представника.

Необхідні документи:
 • паспорти та дозвіл на перебування в Португалії (наприклад, віза або відмітка про в'їзд); не потрібно, якщо наречені діють через представника
 • завірені копії свідоцтв про народження, перекладені португальською, видані протягом останніх 6 місяців (або 3, якщо весілля планується на Азорських островах)
 • для розлучених – завірена копія свідоцтва про розлучення з такими ж вимогами
 • в разі смерті колишнього чоловіка або дружини – завірена копія свідоцтва про смерть з такими ж вимогами
 • свідоцтво про відсутність перешкод для шлюбу.

Також треба вказати дату, час та місце, де планується шлюбна церемонія, та її формат: цивільна або релігійна, а також режим володіння майном: чи воно стає спільним повністю або частково, чи залишається власністю кожного або кожної з подружжя окремо.

Документи можуть розглядатися до 4 тижнів, і після отримання дозволу шлюб має бути укладений протягом 6 місяців. Раніше існувала вимога (яку досі можна побачити на деяких сайтах) перебування в Португалії мінімум 30 днів до весілля принаймні однієї людини з подружжя, проте нещодавно її було скасовано.

Реєстрація шлюбу коштує 120 євро – або більше, якщо церемонія планується у вихідний день і їй має передувати укладення шлюбного договору. Свідоцтво про шлюб після цього можна замовити онлайн, і залежно від типу воно коштуватиме 10 або 20 євро.
Австралія
В Австралії як релігійні, так і цивільні шлюби мають право укладати особи, спеціально зареєстровані для проведення шлюбних церемоній. Тож треба заздалегідь треба вибрати собі таку особу зі списків, щоб надалі домовлятися про все саме з нею.

Особі, що проводитиме церемонію, необхідно надіслати документи:
 • форму повідомлення про намір укладення шлюбу (ця та інші пов'язані зі шлюбом форми доступні на цій сторінці)
 • свідоцтва про народження
 • паспорти
 • документи про розлучення або смерть чоловіка чи дружини, для тих хто перебували у шлюбі раніше.
Документи мають бути перекладені англійською зареєстрованим в Австралії перекладачем. Їх (принаймні, форму повідомлення) необхідно надати не пізніше ніж за місяць до весілля, і не раніше ніж за 18 місяців. При цьому саму церемонію може бути проведено хоч би й у той же день, коли пара прибуде до Австралії.

На шлюбній церемонії має бути також двоє свідків, які мають підписатися під декларацією відсутності юридичних перешкод для шлюбу та свідоцтвом про шлюб.

Що стосується коштів, які необхідно буде сплатити за весільну церемонію, то державою адміністративних внесків не передбачено, але різні штати можуть регулювати це окремо та особи, які проводять церемонію, можуть самі встановлювати вартість своїх послуг. Тож це варто з'ясовувати за місцем, де хотілося б провести весілля.

До речі, на сайті генерального прокурора Австралії можна знайти коротку брошуру щодо укладення шлюбу в Австралії в тому числі українською мовою. Це зробило б Австралію додатково привабливою для українок та українців, якби не висока вартість подорожі та необхідність отримання візи.
Аргентина

В Аргентині нещодавно змінилося законодавство щодо шлюбів, тому інформація в інтернеті, включно з представленою на офіційних сайтах, виглядає суперечливою. Так чи інакше, можна констатувати, що після скасування умов щодо проживання та терміну перебування в країні укладення шлюбів, включно з одностатевими, стало доступним для іноземців.

Документи для реєстрації шлюбу необхідно подати за 3 робочих дня. Якщо аргентинці можуть робити це онлайн, то іноземці мають подавати особисто в офісі цивільної реєстрації. Документи включають:
 • паспорти
 • свідоцтва про народження (за деякими джерелами)
 • документи про розлучення або смерть чоловіка чи дружини, в разі перебування в шлюбі раніше
 • ідентифікаційні документи двох свідків, які мають бути резидентами Аргентини
 • шлюбну форму (доступна за посиланням).

Документи мають бути перекладені іспанською та легалізовані з апостилем. Також, якщо принаймні хтось із пари не знає іспанської, на церемонії має бути присутній офіційний перекладач.

Раніше діяла вимога обов'язкового медичного обстеження за 7 днів до весілля на хвороби, що передаються статевим шляхом. Наразі така вимога скасована, але за бажанням подружжя може пройти таке обстеження та включити його результат до документів, які подають.

Якщо документи прийнято, то наречені отримують місце в черзі. При цьому можна обрати для проведення церемонії державний офіс реєстрації, приватне або пам'ятне місце, але все крім першого варіанту обійдеться в 8850 аргентинських песо (близько 143 євро на момент написання).

Нарешті, варто уточнити, що в різних провінціях Аргентини окремі аспекти процедури можуть відрізнятися (та, що описана вище, стосується Буенос-Айреса).

Також відзначимо, що в України з Аргентиною діє безвізовий режим (до 90 днів перебування).
Канада
У Канаді умови укладання шлюбу можуть дещо різнитися для окремих провінцій, проте загальна процедура є схожою. Розглянемо її на прикладі провінції Онтаріо.

Щоб укласти шлюб, треба спочатку отримати дозвіл на нього. Для цього кожна особа з майбутнього подружжя повинна надати два державних ідентифікаційних документи, якими можуть бути закордонний або внутрішній паспорт чи свідоцтво про народження з сертифікованим перекладом англійською. Також треба заповнити форму заяви на шлюб (сайт міста Торонто дає можливість зробити це онлайн) та сплатити внесок, який може бути різним залежно від муніципалітету (знов-таки, для Торонто сума дорівнює 140 канадських доларів, або близько 95 євро).

Для розлучених процедура складніша: крім документа на підтвердження розлучення їм треба заповнити форму особистої відповідальності, отримати юридичний висновок про те, що розлучення має визнаватися в Канаді, та надіслати це разом з заявою на шлюб до шлюбного офісу Послуг Онтаріо, де ці документи можуть розглядатися протягом 4 тижнів.

Зрештою всі документи треба особисто надати в офіс міських послуг, де, якщо вони в порядку, дозвіл на шлюб можна отримати буквально протягом півгодини. Термін його дії – 90 днів.

Деякі провінції на цьому етапі вимагають публікації оголошення про шлюб, між якою та самим весіллям має пройти певний час (наприклад, 20 днів). Проте в Онтаріо такої вимоги немає, тож церемонія може відбутися незабаром після отримання дозволу (хоча, щоб не довелося чекати, домовлятися про неї краще заздалегідь). Цивільну церемонію може проводити суддя або муніципальний співробітник у присутності двох свідків у спеціальному весільному залі, або ж в іншому місці за вибором (що тягне за собою додаткові витрати).

Після весілля видається запис про церемонію укладення шлюбу, а для отримання свідоцтва про шлюб треба зробити окремий запит після того, як шлюб буде офіційно зареєстровано особою, яка його проводила. Це може займати кілька тижнів, але оскільки свідоцтво надсилається поштою, перебувати в Канаді протягом цього часу вже не обов'язково.
Нова Зеландія

В Новій Зеландії для укладення шлюбу необхідно отримати ліцензію на шлюб, подавати на яку має одна людина з пари. Це можна зробити онлайн або ж заповнивши паперову форму та надіславши її поштою на вказану в ній адресу. В останньому випадку форму треба буде забрати перед весіллям в офісі реєстрації за місцем, де воно планується. Форма також включає декларацію про відсутність законних перешкод для шлюбу, яка має бути підписана авторизованою особою (в Україні це може бути нотаріус). Ще один варіант для тих, хто не проти провести в Новій Зеландії принаймні кілька днів до весілля – це заповнити декларацію безпосередньо там в офісі реєстрації.

Незалежно від способу подання на ліцензію це треба зробити не пізніше ніж за 3 дні до весілля, та не раніше ніж за 3 місяці. Також треба визначитися з типом церемонії та сплатити внесок. Це 150 доларів за саму ліцензію та ще 90, якщо церемонія планується в офісі реєстрації, або інша сума за погодженням з особою, що її проводитиме, якщо передбачається більш персоналізована церемонія в іншому місці.

На весіллі має бути двоє свідків. Якщо вони не розуміють англійську, то потрібен перекладач, який до початку церемонії має підписати декларацію.

Після укладення шлюбу видається копія даних про шлюб. Також можна онлайн або безпосередньо в офісі реєстрації замовити свідоцтво про шлюб, що коштуватиме 33 новозеландських долара (близько 19 євро на момент написання).

Зауважимо, що урядовий сайт не містить конкретних вимог щодо особистих документів, які треба надати. В будь-якому випадку, для відвідування Нової Зеландії громадянам та громадянкам України потрібна віза, що вже передбачає наявність закордонного паспорту.
Колумбія
В Колумбії цивільні шлюби укладають нотаріуси, перелік яких можна знайти наприклад тут. Це має наслідком, що конкретні умови укладення шлюбу можуть різнитися залежно від того, у якого нотаріуса це відбувається. Тим не менш, від іноземців зазвичай вимагаються такі документи:
 • паспорти з візами та їх засвідчені копії
 • засвідчені копії свідоцтв про народження
 • заповнена форма заяви про бажання укласти шлюб, яку зазвичай можна отримати у нотаріуса
 • документ від кожного з пари, що наразі він чи вона не перебуває в шлюбі
 • для тих, хто були в шлюбі раніше – документ про розлучення або про смерть чоловіка чи дружини.

Важливо, що всі документи мають бути перекладені іспанською сертифікованим перекладачем та мати апостиль.

Зазвичай шлюбна церемонія може відбутися вже за 5 днів після подання всіх документів. Протягом кількох днів після неї можна отримати свідоцтво про шлюб. Кошти, які треба буде сплатити, знову-таки можуть варіюватися залежно від конкретного нотаріуса.
Мексика
Щодо Мексики треба мати на увазі, що хоча одностатеві шлюби визнаються на всій її території, проте наразі лише в частині штатів (на сьогодні – 19) їх можна укладати за такою ж процедурою, як і різностатеві. Столиця країни Мехіко входить у цю частину. Також окремі вимоги можуть дещо відрізнятися в різних штатах, тож їх варто уточнювати відповідно до місця, де заплановано весілля.

В офіс реєстрації необхідно надати такі документи:
 • форму заяви на шлюб (можна отримати та заповнити безпосередньо в офісі)
 • паспорти з візами
 • міграційні карти
 • свідоцтва про народження
 • для тих, хто були в шлюбі раніше – документ про розлучення або про смерть чоловіка чи дружини
 • медичні свідоцтва на підтвердження відсутності інфекційних хвороб (видаються після проведення аналізів крові та, в деяких штатах, рентгену грудної клітини, що має бути зроблено в межах 14 днів до запланованого весілля).

Всі документи мають бути перекладені іспанською, нотаріально завірені та мати апостиль. Оригінали документів при цьому давати не потрібно.

Залежно від штату, церемонія може відбутися вже за 30 хвилин або за кілька днів після прийняття документів. На ній має бути 4 свідки, хоча в деяких штатах може бути достатньо двох.

Кошти за укладення шлюбу можуть варіюватися від 30 доларів США до більших на порядок сум (в деяких штатах можуть брати значно більші гроші саме з іноземців), медичні обстеження також тягнуть за собою певні витрати. Вартість також може значно підвищуватися, якщо укладати шлюб не в офісі реєстрації, а в іншому місці.

Після завершення церемонії можна отримати свідоцтво про шлюб.
ПАР
Для укладення шлюбу в Південно-Африканській Республіці необхідно підготувати такі документи:
 • документи посвідчення особи (сайт Департаменту внутрішніх справ не уточнює, які саме документи потрібні; різні джерела називають принаймні паспорти з візами, деякі – також свідоцтва про народження)
 • для тих, хто раніше перебували в шлюбі – документи про розлучення або смерть чоловіка чи дружини
 • декларація мети шлюбу (форма BI-31) та лист щодо відсутності перешкод, тобто документ, яким підтверджується відсутність даних про перебування людини у шлюбі на поточний момент.
Документи не треба надсилати заздалегідь – їх можна подати безпосередньо перед весіллям за місцем, де воно планується.

Весілля може бути проведене через 24 години або більше після прибуття до країни в присутності двох свідків, які мають підписатися в документі про реєстрацію шлюбу. Церемонія має проходити в церкві, державній установі або в приватному будинку при відкритих дверях. Офіційна її частина при цьому є безкоштовною.

По завершенню церемонії подружжю видаються свідоцтва про шлюб скороченої форми. За повними свідоцтвами можна звернутися до Департаменту внутрішніх справ, заповнивши форму BI-130.
США
У Сполучених Штатах, де кожний штат має своє окреме законодавство, умови укладення шлюбу в них різняться, проте одностатеві шлюби так чи інакше наразі доступні на всій території.

Загальний підхід, як і в Канаді, передбачає, що треба спочатку подати документи для отримання дозволу на шлюб. Деякі штати при цьому вимагають отримувати дозвіл в тому ж окрузі або місті, де планується весілля. Документи як правило треба подавати особисто в офісі життєвої статистики або в приміщенні суду.

Зазвичай приймається широкий набір документів посвідчення особи, що включають паспорт та свідоцтво про народження, за необхідності перекладені англійською. Для тих, хто були в шлюбі раніше, може знадобитися також документ про розлучення.

Варто звернути увагу на особливості окремих штатів:
 • Міссісіпі вимагає згоди батьків у віці до 21 років (зазвичай це вік до 18 років), також кілька штатів у віці до 21 років вимагають надати свідоцтво про народження
 • Монтана може вимагати аналіз крові перед весіллям, проте можна отримати дозвіл, щоб не робити його
 • отримання дозволу на шлюб коштує від 10 до 115 доларів у різних штатах та округах
 • термін дії дозволу варіюється від 10 днів (в Оклахомі) до необмеженого
 • окремі штати встановлюють період очікування між отриманням дозволу та шлюбною церемонію, найбільше значення якого дорівнює 6 днів для Вісконсина.
Цивільна весільна церемонія зазвичай проводиться суддею або іншими державними службовцями. Деякі штати вимагають присутності двох або, іноді, одного свідка на церемонії, у той час як інші такої вимоги не ставлять.

В деяких штатах свідоцтво про шлюб можна отримати відразу після церемонії, але звичайна практика така, коли після неї можна замовити його копію, яка буде надіслана поштою.
Авторка тексту: координаторка трансгендерного напряму ГО Інсайт Інна Ірискіна
Громадська організація "Інсайт"
Підписуйтесь та слідкуйте за нами